Več kot 8000 ljudem so omogočili vključitev v dejavnosti, kot so sprehodi v naravi, skupnostno vrtnarjenje, sajenje dreves in plavanje v naravi.
Pilotni projekt se je začel leta 2020, pri katerem so sodelovali osebni zdravniki, strokovnjaki za duševno zdravje in socialni delavci.
Narava osrečuje – in zdravi
Rezultati so pokazali, da so ljudje po sodelovanju v projektu občutili več sreče, stopnja anksioznosti pa se je občutno znižala. Udeležence so ocenili pred in po sodelovanju v projektu. Njihova povprečna ocena sreče se je na lestvici od 1 do 10 iz 5,3 zvišala na 7,5; občutek, da je življenje vredno truda, pa s 4,7 na 6,8. Medtem ko se je raven anksioznosti med udeleženci znižala s 4,8 na 3,4.
Ugotovili so še, da je bil strošek “zelenega recepta” v povprečju bistveno cenejši od ostalih terapij, ki jih sicer predpišejo pacientom.
Veliko povpraševanje za nadaljevanje projekta
Profesorica Ruth Garside z Univerze v Exeterju, avtorica poročila o projektu, je dejala: »Naše ugotovitve kažejo, da je predpisovanje “zelenega recepta”, učinkovit način za podporo ljudem pri njihovem duševnem zdravju,« in dodala, da je to šele začetek.
»Obstaja zelo veliko povpraševanja tako s strani zdravnikov kot s strani številnih ljudi, katerih potrebe niso zadovoljene,” je dejala dr. Becca Lovell, prav tako iz Univerze v Exeterju. Zato pričakujejo, da bo projekt prejel nov krog financiranja, da bo dosegel še več ljudi, ki potrebujejo “zeleni recept”.
Spomnimo, zdravniki že tisočletja spodbujajo svoje paciente, naj gredo v naravo.