Avtor BR; foto: adobestock 3:09 pop OKOLJE

Slovensko naravovarstvo praznuje: 100-letnica Alpskega varstvenega parka

Direktor Javnega zavoda Triglavski narodni park dr. Tit Potočnik predlaga, da naj bo v okviru iskanja ravnovesja med človekom in naravo slogan za naslednjih 100 let – varstvo in trajnostni razvoj.

V letu 2024 v Triglavskem narodnem parku obeležujejo 100-letnico podpisa zakupne pogodbe za ustanovitev Alpskega varstvenega parka, predhodnika Triglavskega narodnega parka in prvega zavarovanega območja na slovenskem ozemlju.

Osrednja prireditev je potekala v Trenti, kjer je ob svojem nagovoru predsednica države povedala, da je to praznik vseh tistih, ki v parku živijo in delajo in so najbolj zaslužni za ohranjanje naravnega okolja, izjemne biotske pestrosti ter bogate kulturne dediščine; je praznik celotnega slovenskega naravovarstva in je pomemben dan za vse Slovenke in Slovence.

Slovenci zgodaj spoznali pomen varovanja narave

Seizmolog in naravoslovec Albin Belar si je prizadeval za zavarovanje dela Julijskih Alp že leta 1906. Ministrstvo za šume in rudnike pri beograjski vladi je 4. aprila 1924 na pobudo Odseka za varstvo prirode in prirodnih spomenikov, ki je deloval v okviru Muzejskega društva za Slovenijo, potrdilo izločitev in zavarovanje približno 1.400 hektarov velikega območja v Dolini Triglavskih jezer. S podpisom pogodbe je bil 1. julija 1924 ustanovljen Alpski varstveni park. S tem dnem je bil na Slovenskem vzpostavljen prvi pravni varstveni režim, katerega cilj je bil ohranjanje narave.

Aktualni izzivi v gorskem svetu

Generalna sekretarka Alpske konvencije Alenka Smerkolj pa je opozorila, da sta povezovanje in usklajeno sodelovanje najrazličnejših akterjev ključ do uspešnega spopadanja z današnjimi izzivi v gorskem svetu.

»Mnogi izmed njih – kot sta podnebna kriza in kriza biotske raznovrstnosti ter vse večji konflikti v rabi prostora – se najbolj očitno kažejo ravno v parku. V tem kontekstu TNP opravlja neprecenljivo delo varstva naravne in kulturne dediščine, trajnostnega razvoja in izobraževanja. Aktivnosti se skladajo z vsemi tremi trenutnimi prednostnimi področji Alpske konvencije ter aktualnega slovenskega predsedovanja – biotsko raznovrstnostjo, podnebnimi ukrepi ter kakovostjo življenja. Poleg tega pa o pomenu svojih aktivnosti ozaveščate različne javnosti ter obiskovalcem in obiskovalkam na terenu in izkustveno približate naše skupne temeljne cilje,« je povedala.

Praznovanje varstva narave se nadaljuje

Obeleževanje 100-letnice ustanovitve Alpskega varstvenega parka poteka že vse leto in se s številnimi prireditvami v organizaciji JZ TNP in drugih nadaljuje. Koledar prireditev je na voljo tukaj.

(Visited 28 times, 1 visits today)
Close