Večina tamponov je izdelanih iz bombaža in/ali rajona, oba sta narejena iz rastlin, ki so lahko izpostavljene onesnaženju s težkimi kovinami v zemlji.
Nova študija, ki so jo izvedli raziskovalci na UC Berkeley School of Public Health, je odkrila prisotnost 16 različnih težkih kovin v tamponih 14 različnih blagovnih znamk, kupljenih v ZDA in Združenem kraljestvu.
V tamponih našli merljive koncentracije 16 težkih kovin
Za to študijo so raziskovalci ocenili ravni 16 težkih kovin – arzen, barij, kalcij, kadmij, kobalt, krom, baker, železo, mangan, živo srebro, nikelj, svinec, selen, stroncij, vanadij in cink – v 30 tamponih 14. blagovnih znamk tamponov in 18 linij izdelkov.
»Vseh 16 kovin, ki smo jih testirali, smo našli v vsaj enem tamponu, vendar ne vseh 16 težkih kovin v vseh tamponih,« je povedala glavna avtorica študije Jenni A. Shearston, podoktorska štipendistka na UC Berkeley School of Public Health. Dodala je še, da pa so svinec našli v prav vseh tamponih, ki smo jih testirali.
Višje ravni svinca v neekoloških tamponih
Shearstonova ekipa je primerjala tudi koncentracije težkih kovin, glede na to, kje so bili tamponi kupljeni – v ZDA ali Združenem kraljestvu – ter med trgovinskimi in blagovnimi znamkami ter ekološkimi in neekološkimi. Raziskovalci so poročali, da nobena posebna kategorija ni imela dosledno nižjih količin vseh ali večine kovin. Ugotovili so, da imajo neekološki tamponi največjo koncentracijo svinca, ekološki tamponi pa največ arzena.
»Mislim, da so te razlike res zanimive in da jih deloma lahko povzroča dejstvo, da so bili ekološki tamponi, ki smo jih testirali, izdelani iz 100 % bombaža,« je dejala Shearstonova. »Vendar pa ne morem dati priporočila o tem, ali je ena vrsta tampona varnejša od druge, ker moramo najprej razumeti, katere kovine lahko prehajajo iz tamponov.«
Katere znamke tamponov so najbolj varne za uporabo?
Čeprav raziskovalci niso razkrili znamk, ki so jih testirali, so ugotovili, da so kovine prisotne v vseh tamponih, ki so jih testirali, ne glede na blagovno znamko, ekološki ali ne, blagovno znamko ali trgovinsko znamko. »To resnično poudarja, kako pomembno je nadaljevati preučevanje tamponov in menstrualnih izdelkov,« je še dodala glavna avtorica študije.
Dr. Lydia Jahl, višja znanstvenica na Green Science Policy Institute, je dejala, da bi se morale ženske obrniti na svojo najljubšo znamko tamponov, da bi ugotovile, ali izvajajo testiranje strupenih kovin v svojih tamponih, in izbrati tampone, ki imajo najnižje ravni strupenih kovin in drugih škodljivih kemikalij.
»Ženske, ki imajo menstruacijo, bi lahko raziskale tudi alternativne menstrualne izdelke, kot so vložki, menstrualne spodnjice ali menstrualne skodelice, čeprav lahko te kategorije prav tako vsebujejo škodljive dodatke, kot so PFAS,« je še povedala.
Težke kovine in vpliv na zdravje
Dr. Sherry Ross, strokovnjakinja za žensko zdravje na Providence Saint John’s Health Center v Santa Monici, je pokomentirala, da je to impresivna študija, ki obravnava nenehne skrbi glede varnosti tamponov za milijone uporabnic, ki vsak menstrualni cikel vstavljajo te tujke v nožnico. Poudarila je še, da 16 kovin, najdenih v tamponih, povezujejo z medicinskimi zapleti, vključno z demenco, neplodnostjo, diabetesom, rakom in poškodbami skoraj vseh organskih sistemov v našem telesu.
»Pri vsakodnevnih ženskih izdelkih bi morala biti prisotna preglednost in povezanost z zdravstvenimi tveganji. Ženske bi morale imeti možnost sprejemanja odločitev o svojem zdravju na podlagi zanesljivih medicinskih raziskav. Potrebne so nadaljnje raziskave, da se določi, kako kvantificirati te znane kovine v tamponih in razumeti, katere količine bi lahko bile škodljive za uporabnico. Prav tako je to poziv proizvajalcem tamponov, da ustvarijo varnejše smernice za vsakodnevno uporabo,« še doda dr. Sherry Ross.
Potrebne dodatne raziskave
»Na znanstveni ravni bi se moralo več raziskav osredotočiti na to, koliko strupenih kovin v tamponih lahko telo absorbira. Dokončati je treba tudi nadaljnje raziskave o drugih škodljivih kemikalijah v tamponih. Toda tisto, kar je resnično potrebno, je raziskava o tem, kako narediti te izdelke brez strupenih kovin ali drugih škodljivih dodatkov. Podjetja bi morala preučiti morebitno onesnaženje bombaža in drugih materialov v svojih tamponih, predvsem pa tamponom ne bi smela namerno dodajati strupenih kovin in drugih škodljivih kemikalij,« zaključi dr. Lydia Jahl.
Vir: Medical News Today