To je oljkova goba (Omphalotus olearius), ki ji na Hrvaškem zaradi videza pravijo tudi zavodnica – zapeljivka.
Oljkove gobe običajno sicer rastejo kot parazit na panjih oljk pa tudi na njihovih deblih. Najdemo pa jih lahko tudi na drugih listnatih drevesih, najpogosteje na hrastu ali kostanju. Včasih poženejo tudi iz strohnjenih korenin, skritih pod površjem in takrat je videti, kot bi rastle iz zemlje, zaradi česar je nevarnost zamenjave z lisičkami še večja. Najbolj pogosto rastejo v šopih, za razliko od lisičk, ki običajno rastejo posamično.
Med drugim vsebujejo fosforne spojine, zaradi česar se svetijo v temi, od koder izhaja ameriško ime Jack’o’Lantern goba.
Klobuk s spodvihanim robom je velik do 12 centimetrov, oranžno rdeč ali rjav. Najbolj so lisičkam podobni oranžni ali zlato rumeni lističi trosovnice, ki potekajo daleč navzdol po do 10 centimetrov velikem betu. Oranžno meso je neenakomerno obarvano, vlaknato in žilavo ter brez posebnega vonja ali okusa. Rastejo od julija do novembra.
Simptomi zastrupitve z oljkovo gobo in zdravljenje
Oljkove gobe vsebujejo termostabilne strupe, kar pomeni, da strupov ne uničimo s kuhanjem, pečenjem ali sušenjem.
Povzročajo zastrupitev prebavil, saj strup deluje lokalno na želodčno in črevesno sluznico. Simptomi se običajno pojavijo v štirih urah po zaužitju: slabost, bruhanje in diareja. V hujši primerih lahko pride tudi do ledvične odpovedi.
Zdravljenje je simptomatsko: najprej izperejo želodec, zaužiti je potrebno aktivno oglje, tekočino in elektrolite pa nadomeščajo z infuzijo.