Po nejevolji ob predlogu Pravilnika o učinkoviti rabi energije v stavbah, ki je predvideval prepoved vgradnje bojlerjev za pripravo tople sanitarne vode, so v Ministrstvu za naravne vire in prostor (MNVP) predlog nekoliko omilili.
Brez strahu ob menjavi bojlerja
Osnovni namen predloga je spodbujanje trajnostnih praks in učinkovitejše rabe električne energije, a je pričakovati popolno prepoved bojlerjev popolnoma neživljenjsko. Z novimi spremembami, ki jih predlaga MNVP pa naj bi omenjena prepoved veljala le za novogradnje in v primerih celovitih rekonstrukcij objektov. V primeru vzdrževalnih del je tako ponovna vgradnja električnih bojlerjev še vedno mogoča. Kot poudarjajo, je spodbujanje trajnostnih rešitev učinkovite rabe energije v stavbah nujnost, a mora biti hkrati izvedena na način, ki bo pravičen in razumen.
Predlog pravilnika je objavljen na portalu eDemokracija, kjer je do 26. novembra še moč oddati komentarje in pripombe.
Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih največ sredstev doslej
Sicer pa se v smeri zmanjševanja rabe energije s strani Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) izvajajo tudi različni spodbujevalni ukrepi. V letošnjem letu so za investicije v energetsko prenovo stanovanjskih stavb namenili 42,3 milijona evrov, kar je največ doslej. Pri tem gre povečini za dolgoročno učinkovite naložbe, ki prispevajo predvsem k zmanjševanju energetske revščine, ter so namenjene socialno šibkejšim prebivalcem.
V teh primerih Eko sklad za določene investicije dodeljuje 100-odstotno spodbudo, kar pomeni, da prebivalci za prenove ne potrebujejo lastnih sredstev. Povečini gre za toplotne izolacije fasade in strehe, vgradnjo energetsko učinkovitih oken ter zamenjavo starih kurilnih naprav.