Da bi lahko živeli v zdravem okolju, jim že desetletja odreka tamkajšnja cementarna-sosežigalnica Salonit Anhovo (po novem Alpacem).
Kot pravijo v Umanoteri, ta na račun zdravja ljudi in dobrobiti narave s sežiganjem odpadkov kuje ogromne dobičke.
Nujna je sprememba zakonodaje
»Nesprejemljivo je, da trenutna zakonodaja sosežigalnicam odpadkov dopušča tudi do nekajkrat višje mejne vrednosti emisij zdravju škodljivih snovi kot veljajo za sežigalnice odpadkov. Zato je skrajni čas, da državna politika preneha z zastopanjem interesov kapitala, sprejme predlog sprememb ZVO-2 in zagotovi, da bodo prebivalci Anhovega (in drugih krajev) končno zadihali. Hkrati pa izpostavljamo, da (so)sežig odpadkov v nobeni obliki ni okoljsko vzdržna dejavnost, saj spodbuja nastajanje novih in novih odpadkov (kar je seveda v interesu tistih, ki z njimi kujejo dobičke) in zavira udejanjanje sistemskih rešitev, ki bi v osnovi preprečile njihovo nastajanje,« so jasni v Umanoteri.
Podpis podpore prebivalcem Anhovega
Ne glede, s katerega dela Slovenije prihajate, lahko podprite pobudo za vložitev predloga zakona o spremembah in dopolnitvah ZVO-2, ki predvideva izenačitev normativov za sosežigalnice s tistimi, ki veljajo za specializirane sežigalnice odpadkov.
Podpis podpore lahko oddate na Upravni enoti, ali preko spletnega obrazca, če ste imetnik digitalnega potrdila – na tej povezavi.
Vir: Umanotera