Zmanjšana mobilnost je lahko posledica kroničnih bolezni, zmanjšane mišične mase, zmanjšane moči in vzdržljivosti, težav z ravnotežjem in vidom. Prilagoditev domačega okolja je izjemnega pomena za podporo starejšim pri ohranjanju njihove samostojnosti in kakovosti življenja, saj pomaga olajšati vsakodnevne aktivnosti, zmanjšati tveganje za padce in jim omogoča, da ostanejo aktivni.

Staranje doma

»Raziskave in naše izkušnje so pokazale, da starejši ljudje niso naklonjeni selitvam, temveč se želijo starati v domačem okolju,« pove Pero Maksimović, vodja prodaje v Zavodu Brez ovir.
»Zaradi bolezni in starostnih sprememb, ki prinašajo težave s hojo in ravnotežjem, njihovi domovi pogosto postanejo neustrezni za varno bivanje, zato je treba bivališče ustrezno prilagoditi, če želijo ohraniti samostojnost in še naprej živeti v svojem domu. Največji problem ostarelim in oslabelim osebam običajno predstavljajo stopnice, bodisi nekaj stopnic na območju vhoda v objekt bodisi stopnišče v notranjosti hiše ali večstanovanjske zgradbe. Vendar je mogoče težave s premagovanjem stopnic precej enostavno odpraviti,« pove Pero Maksimović.

Za premagovanje stopnic najboljša rešitev stopniščna dvigala

Najboljša in tudi najhitrejša rešitev so stopniščna dvigala, ki jih brez večjih posegov namestimo ob kakršne koli notranje ali zunanje stopnice, svetuje sogovornik. Omogočajo namreč, da se oseba nanje na dnu stopnišča usede in se brez naprezanja v sedečem položaju zapelje na vrh stopnic ali obratno. »Poznamo več vrst tovrstnih dvigal, med katerimi so najbolj priročna in zaželena stopniščna dvigala s sedežem ter stopniščne dvižne ploščadi, ki so primerne za prevoz invalidskih vozičkov.«

Vgradnja sedežnega stopniščnega dvigala ob stopnicah je najprimernejša v stanovanjskih hišah, medtem ko se v večstanovanjske objekte pogosteje vgrajujejo stopniščne dvižne ploščadi. Te dvižne ploščadi imajo običajno ravno tako vgrajene zložljiv sedež, na katerega se lahko uporabnik usede, torej nudijo obe možnosti prevoza. »Izbira dvigala je odvisna tudi od vrste gibalne oviranosti uporabnika. Za starejše in osebe, ki so lažje gibalno ovirane, so najprimernejša dvigala s sedežem,« pojasni Maksimović.

Stenska ali stropna dvigala za gibalno ovirane osebe

Za težje gibalno ovirane ljudi oziroma starejše, ki ne morejo več hoditi in posledično uporabljajo invalidski voziček, pa je na voljo tudi več drugih rešitev za prilagoditev doma. Za enostavno dvigovanje in premeščanje osebe so najprimernejša stenska ali stropna osebna dvigala, ki jih lahko namestimo v spalnico poleg postelje ali kopalnico, kjer pomagajo pri premeščanju osebe v kopalno kad. Če se odločite za postavitev sistema stropnega dvigala, pa dvigala omogočajo tudi prenos osebe iz ene sobe v drugo.

Akumulatorji omogočajo vožnje tudi v primeru izpada električne energije

Zaradi vgrajenih akumulatorjev lahko stopniščno dvigalo v primeru izpada električne energije še vedno izvede več voženj. Ključno je biti pozoren, da so dvigala vedno parkirana na polnilni postaji, ko niso v uporabi. Polnilne postaje so locirane na spodnji in zgornji končni postaji, lahko pa tudi na vmesnih postajah.

Za prosto gibanje med prostori priročne klančine

Poleg raznovrstnih dvigal, s katerimi lahko uredimo dostopnost doma, so starejšim v veliko pomoč tudi druge rešitve. »Veliko družin z gibalno oviranim članom se odloča za namestitev cenovno ugodnih klančin v zasebne domove, saj so klančine priročne za prosto gibanje med bivalnimi prostori. Primerne so za enostavno in hitro premostitev nizkih vertikalnih ovir, kot so stopnice ob vhodu v zgradbo, pragovi in robniki, zato lahko z njimi uredimo dostopnost v hiši, garaži, delavnici, na terasi ali balkonu. Starejši ljudje oziroma tisti s težavami pri hoji, ki jim že nekaj stopnic predstavlja napor, se namreč lažje sprehodijo po ravni površini, če le imajo to možnost. Klančine lahko pomagajo preprečiti padce in poškodbe, posameznikom pa omogočajo svobodnejše in hitrejše gibanje,« pojasni Maksimović.

Največji izziv je pravilna ureditev kopalnice

»Pri ureditvi kopalnice je za začetek zelo pomembno, da so vrata dovolj široka in brez praga ter da talna površina v kopalnici nima višinskih ovir. Območje za prhanje naj bo v isti ravnini s ploščicami in brez tuš kadi,« svetuje Ana Korošec, arhitektka iz Zavoda Brez ovir.

Vrata v kopalnici se ne smejo odpirati navznoter. Če nekdo v kopalnici pade ali se onesvesti, se namreč lahko zgodi, da vrat ni mogoče odpreti. Prosta površina kopalnice ali stranišča mora biti premera v krogu 150 cm, da omogoča gibanje osebe na invalidskem vozičku.

»Ključnega pomena je, da je višina straniščne školjke enaka višini sedeža na invalidskem vozičku, kar omogoča samostojno presedanje. V istem prostoru, kot je straniščna školjka, naj bo tudi umivalnik, ki naj bo od tal dvignjen za 80 cm. Ko se ob straniščni školjki ali v tuš kabini montirajo držala oziroma ročaji, ki se jih lahko gibalno ovirana oseba oprime, je potrebno biti pozoren, da se vgradijo v trdno konstrukcijo (nosilno steno) in ne v predelne stene, izdelane iz mehkejših mavčnih plošč,« opozarja arhitektka. Priporočena je tudi vgradnja nedrsečih talnih oblog po celotni površini kopalnice. »V območje za prhanje lahko umestimo tudi poseben stol z naslonjalom in podporami za roke, ki omogoča sedenje med tuširanjem.

Za gibalno ovirane osebe ključna tudi ureditev kuhinjskega prostora

»Če oseba z oviranostjo živi sama, lahko kuhinjo v celoti prilagodimo zmogljivostim te osebe. V primeru sobivanja pa gre običajno tudi za delitev dela, kar pomeni, da se ovirani osebi omogoči, da lahko določene stvari v kuhinji opravlja sama,« razloži Barbara Železnik Bizjak, arhitektka in notranja oblikovalka iz arhitekturnega biroja Tridesign.

Pri sobivanju lahko spustimo le en del pulta ali pomivalno korito ali mesto, kjer je kuhalna plošča. Priporočljivo je, da se višine delovne površine spusti za 10 do 15 cm nižje od standardne višine 90 cm. Poleg tega mora biti najmanj na enem mestu kuhinje prostor, da se oseba na invalidskem vozičku udobno zapelje pod pult. Smiselno je umestiti spodnje omarice nekje do višine 140 cm, ko oseba še lahko iztegne roko in jih sama uporablja. Pečice ali pomivalni stroj lahko gibalno ovirana oseba uporablja, če je v kuhinji dovolj prostora, da se brez težav obrne in se zapelje poleg,« še priporoča Železnik Bizjakova.

(Visited 16 times, 1 visits today)
Close