Avtor IF 1:23 pop ZANIMIVO

Poznate semena košate iglavca, ki spominjajo na oreške?

V poletnih mesecih si lahko marsikje ob morju privoščite senco košatih iglavcev – pinij (pinus pinea). Z malo sreče boste pod večjimi krošnjami našli tudi semena.

Pinije so eden izmed najlepših iglavcev iz družine borovk, zrastejo lahko do trideset metrov visoko. Ponekod jih gojijo kot sadno drevje, saj so zelo cenjeni njihovi storži, v katerih dozorijo podolgovata semena.

Obdaja jih trda olesenela luska, katero je potrebno streti. K sreči so običajno naprodaj že oluščena. Pinjole so ena izmed najdražjih semen, katerih okus in uporabo lahko primerjamo z različnimi oreščki.

Raznovrstna uporaba pinjol

Pinje običajno dobijo prve storže po šetih letih. Kar petdeset kilogramov storžev je potrebnih za deset kilogramov cenjenih semen. Obiranje storžev poteka strojno, zato v nasadih porežejo najnižje veje, tako da je mogoče pod krošnje priti s traktorjem. Ko storže oberejo, jih razprostrejo na ponjave.

Storži se na soncu razprejo in iz njih izpadejo semena. Pinjole običajno obirajo od septembra do pomladi, še preden se začnejo storži na drevesih odpirati sami. V storžih dozorijo pinjole po treh letih. Prvo leto je storž velik kot oreh, naslednje leto je večji in še vedno zelene barve, tretje leto pa se rjav storž razpre in iz njega začnejo izpadati pinjole.

Pinjole vsebujejo do 50 % maščob in imajo podoben okus kot mandlji, z rahlim priokusom značilnim za smole iglavcev. Vsestransko so uporabne v kuhinji. Lahko jih uporabljamo za pripravo sladic (marcipan, potica, štruklji, piškoti). Primerne so tudi za izboljšanje okusa pri pripravi mesa, rib, zelenjave in omak. Med omakami je še posebno znana italijanska omaka pesto al genovese. Omako pripravljajo tako, da v oljčno olje dodajo pinjole, baziliko, česen, sol in pikanten ovčji sir. Pinjole so odličen prigrizek tudi presne ali pečene.

Drevo življenjskih moči

Največ pinjol pridelajo v Italiji, Španiji in na Portugalskem. Poleg užitnih semen je uporaben tudi les pinij, vendar predvsem za izdelavo lesene emblaže. Drevesom pripisujejo tudi zdravilne energije, saj naj bi počivanje pod njihovimi krošnjami vračalo oslabelo zdravje. V starem krščanstvu so imeli pinije za drevo življenjske moči in so senco mogočnih krošenj uporabljali v terapevtske namene.

(Visited 918 times, 5 visits today)
Close