Avtor bv; foto: adobestock 6:00 pop ZANIMIVO

Imate živalim prijazno bundo in plašč? Ni nujno, da je tako, kot mislite!

Ni sporno le krzno – preverite, iz katerih materialov so vaša zimska oblačila in spoštujte življenja živali!

Svetovna organizacija za dobrobit živali Štiri tačke (Four paws) je pripravila nasvete za nakupe zimskih oblačil, ki vas bodo zaščitila pred mrazom, a ne bodo škodovala živalim.

Kot pravijo, je glavna sestavina kap, puloverjev, bund in plaščev velikokrat živalskega izvora – to so volna, puh in krzno.

Merino volna

Ovčja volna je eno najpogosteje uporabljenih materialov v modi. Merino volna ima posebne značilnosti, zaradi katerih ni le v zimskih oblačilih, ampak tudi v številnih športnih oblačilih in kosih za prosti čas, celo v poslovnih oblekah in plenicah za večkratno uporabo.

Glavni problem, kot navaja Four Paws, pri merino volni je krvava procedura pridobivanja te volne v Avstraliji, ki je največji proizvajalec na svetu. “Po navadi brez anestezije ovcam režejo velike kose kože na zadnjem delu, da preprečijo okužbo z muhami. A obstajajo boljši načini, brez bolečin.” Organizacija se že leta bori proti t.i. mulčenju ovc, 400 blagovnih znamk je že razglasilo, da tej metodi nasprotujejo.

Da se izognete merino oblačilom, narejenim s krutostjo, svetujejo, da se pred nakupom pozanimate, kakšna je politika pri določenih blagovnim znamkah. Poiščite oznako kot je ‘Responsible Wool Standard’ ali ‘ZQ Merino’.

Opozarjajo, da tudi moher in kašmir volni nista nedolžni in da je 100 % izključeno trpljenje živali zagotovo le pri sestavinah rastlinskega izvora.

Alternativa volni

Four Paws priporoča organski bombaž, Lyocell, ki je narejen iz lesne celuloze, recikliran poliester ali novodobne inovativne materiale iz npr. kokosovih ali konopljinih vlaken.

Puh in puhovke

Puhovke so danes marsikdaj polnjene z umetnimi materiali, a v marsikateri bundi še najdemo pravi puh. Tega pridobivajo od gosi in rac, ki jih intenzivno gojijo v ta namen. “V najhujšem primeru jim perje pulijo, ko so še žive, velikokrat pa jih nasilno pitajo trikrat na dan, zaradi česar jim nenormalno zrastejo jetra, ki jih potem prodajajo kot specialiteto,” razlagajo v organizaciji.

Puljenje perja se dogaja brez lajšanja bolečin, velikokrat povzroča poškodbe, včasih tudi smrt. To ponavljajo vsakih 5 tednov.

Kot še povedo na Four Paws, niso prepričani v kredibilnost certifikatov, ki naj bi zagotavljali manj krute prakse tega početja.

Alternative puhu

Priporočajo uporabo alternativnih materialov, ki zagotavljajo enako toploto in kakovost, npr. Primaloft®, Tencel™ (Lyocell) ali Kapok.

Krzno

Kape s krznenimi cofi, krznene obrobe na kapucah, rokavicah, čevljih – tudi če ga je malo, je za krznom skrito trpljenje živali. V letu 2022 je bilo po besedah Four Paws v prenatrpanih kletkah vzgojenih in brutalno pobitih prek 30 milijonov kun, lisic, rakunov.

7. decembra je Evropska komisija razglasila, da bodo, po številnih peticijah in zahtevah ljudi, prepovedali tako farme za krzno kot tudi izdelke iz krzna v EU, čakajo pa še mnenje EFSA.

Alternative krznu

Dobra rastlinska alternativa je npr. iz konoplje, razvijajo pa tudi druge.

Za več nasvetov na to temo lahko pokukate na program od Four Paws, ki se imenuje Wear it Kind (Nosi prijazno).

(Visited 119 times, 1 visits today)
Close