Kraško polje v velikosti približno 4 km2 v občini Grosuplje tvori naravni mozaik travnikov, grmišč, gozdov in presihajočih jezerc.
Vse to je omogočilo ohranitev številnih varovanih vrst rastlin in živali. Med najbolj prepoznanimi so sibirska perunika, kukavice, močvirski tulipan, sive in bele čaplje, štorklja, hribski urh, veliki pupek, človeška ribica, močvirska sklednica, ris, medved itd.
Simbol parka Radensko polje je sibirska perunika
Sibirska perunika, ki ima naravna rastišča na Radenskem polju, je v celoti odvisna od človeka, saj če bi prenehali kositi območje, bi izginila, preraslo bi jo drugo rastje. Hkrati je dokaz kakovostnega in dolgotrajnega prepleta sožitja in sodelovanja med naravo in človekom, ki ima veliko krajinsko, biotsko in ekološko vrednost.
Kot zanimivost krajinski park ima v svojem logotipu sibirsko peruniko: modrovijolična barva simbolizira omenjeno rožo, vodo in močvirski svet Radenskega polja, zelena predstavlja življenje, vso floro in favno tega območja. Spodnji trije listi perunike pa predstavljajo tri vode Radenskega polja (Dobravka, Zelenka in Šica) ter ponazarjajo zalive, rokave in polotočke, ki se ustvarijo ob visokih vodah.
Sprehod po učni poti od Šice do mejice
Bi radi doživeli Radensko polje, potem se odpravite na jesenski sprehod od Šice do mejice.
Pot se začnite pri Žabji hiši, kjer sta na ogled dve razstavi: o Krajinskem parku Radensko polje in njegovih značilnostih ter razstava o varstvu narave in ohranjanju le-te. Nadaljujete skozi naselje Velika Račna do 70 m visokega, z gozdom poraslega huma Kopanj. Ob spustu z njega se vam bo odprl pogled na mozaično pokrajino osrednjega dela polja z vlažnimi in mokrotnimi travniki, ki so življenjski prostor številnih redkih in zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst. Na drugi strani osamelca po prečkanju brvi prispete do mejic in naprej do poplavnega gozda črne jelše, kjer se pot tudi konča. Do izhodišča se lahko vrnete po isti poti, po želji lahko vzpon na vrh Kopanja izpustite.
Vir: Naravni parki Slovenije, KP Radensko polje