V južnem Pacifiku se je končala znanstvena odprava, projekta “Kiti grbavci Pitcairnskih otokov”, ki ga vodi King’s College London.
Ekipa, ki so jo sestavljali profesor Terry Dawson s King’s College London, doktorska študentka Katherine McCoy in dr. Tilen Genov iz društva Morigenos, je v letih 2023 in 2024 odpotovala na otok Pitcairn, kjer je preučevala kite grbavce (Megaptera novaeangliae) na enem najbolj oddaljenih območij na Zemlji.
Multidisciplinaren pristop raziskovanja kitov
Raziskovalci s King’s College London so ugotovili, da te vode uporabljajo kot območje razmnoževanja. Še vedno pa ni jasno, koliko kitov uporablja to območje in kateri populaciji ti kiti pripadajo. Na ta vprašanja raziskovalna skupina skuša odgovoriti z uporabo foto-identifikacije, bioakustike in genetike.
Zbrali pomembne podatke
Kljub večinoma neugodnim vremenskim razmeram tekom obeh odprav je ekipa zabeležila veliko opažanj kitov, pridobila fotografije za identifikacijo posameznikov, posnela njihovo oglašanje, pridobila posnetke iz zraka in celo vzorce za genetske analize. Ti podatki bodo pripomogli k boljšemu razumevanju življenja teh skrivnostnih kitov.
Preberite tudi:
Zakaj umirajo kiti in delfini in kako je to povezano z našo zdravo prehrano?