4:37 pop OKOLJE

Po prepovedi pesticidov cveti narava, kmetijstvo in turizem

Indijska država Sikkim je prepovedala vse pesticide. Po prepovedi pesticidov se je narava ponovno razbohotila, poljščine uspevajo vse bolje, turizem je v polnem razmahu. 

Že leta 2003 so v tej indijski državi prepovedali uvoz vseh pesticidov, herbicidov, umetnih gnojil ter gensko spremenjenih organizmov in leta 2016 postali prva certificirana 100 % organska država. Zagrožena kazen za uporabo pesticidov je do 1.300 evrov oz. do 3 leta zapora.

Kaj pa kmetijstvo?

Kmetje so se sprva težko spopadali s tranzicijo, pridelek je močno upadel, a vlada jim je objubila, da bo dolgoročno to bolje in jim zagotovila kratkoročno nadomestilo. Zdaj dobesedno obirajo sadove tega ukrepa. Kot je poročal BBC, se je pridelek po prepovedi pesticidov vrnil na prejšnjo raven v zgolj 3 letih, danes pa je še večji, kot poroča Center za raziskave globalizacije.

Kako je to mogoče?

Z ukinitvijo pesticidov so se vrnili oprševalci, ki skrbijo za rast pridelka. Vrnila se je pravzaprav narava v vsej svoji veličini: metulji, cvetlice, redke vrste, kot so rdeči panda, himalajski medved, snežni leopard …

Raste pa ne le pridelek, temveč tudi turizem: od organske razglasitve se lahko pohvalijo s kar 70 % rastjo panoge. Turisti prihajajo od blizu in daleč, da občudujejo lepo narave ter starodavno kraljestvo Sikkim.

Indija in okolje

Gosta naseljenost v Indiji in okolju neprijazne prakse so in še terjajo svoj davek. Onesnažen zrak, onesnažene reke, prst, vse to vpliva na zdravje prebivalcev. V državi Sikkim so se zavzeli, da bodo skrbeli za zdravo zemljo, zdravo hrano, čist zrak in čisto vodo ter ohranili biodiverziteto. Indijska vlada želi to prakso prenesti tudi v druge dele države.

 

Vir: Returnnow, BBC

(Visited 154 times, 1 visits today)
Close