7:00 pop AKTUALNO

Nasilje nad starejšimi: tudi zanemarjanje je oblika nasilja

“Nasilje nad starejšimi je nekaj, o čemer se zdi, da pogosto pozabimo govoriti. Nenazadnje so starostniki skupina, ki še toliko težje govori o samem nasilju. Predvsem, če je slednje storjeno v domačem okolju. Še vedno je prisoten sram, da so zanj na nek način krivi sami, saj so storilca posredno ali neposredno vzgojili sami,” uvodoma poudarja Ninna Kozorog, zdravnica in predsednica društva Humanitarček, v katerem  v sklopu #projektVida pomagajo številnim starostnikom.

Sami največkrat opažajo zanemarjanje, ki ga marsikdo, kot pravi sogovornica, “pozabi” šteti med oblike nasilja: “Gre za zavračanje ali neizpolnjevanje obveznosti in dolžnosti v odnosu do starostnikov. Kaže se v tem, da starejša oseba nima zagotovljenih osnovnih življenjskih stvari (hrane, zdravil, oblačil idr.).” Zanemarjena oseba je pogosto podhranjena, neprimerno oblečena. Dogaja se, da nima zelo potrebne zobne proteze ali slušnega aparata. Ugotavlja se, da starostnik prejema prevelik ali premajhen odmerek zdravil, kar posledično slabi njegovo zdravstveno stanje. Takšni starostniki pogosto živijo v nezdravih razmerah (umazanija, zapuščenost).

“Na splošno je o nasilju težko govoriti, pa naj gre za nasilje nad ženskami, otroki ali starejšimi,” priznava Ninna Kozorog. A prav slednji so še bolj ujeti v nemoč in sram. “Bojijo se, da bi razkritje nasilja še povečalo njihovo ogroženost, odvisnost, jih pripeljalo v še večjo stisko,” pojasnjuje in ugotavlja, da je v preteklosti jenasilje mnogokrat ostalo skrito za štirimi zidovi, v zadnjem letu, ko se ves svet sooča z zdravstvenimi izzivi, ki jih je povzročila epidemija Covid-19, pa je nasilje nad starejšimi postalo očitno in izpostavljeno.

“Ravno starostniki so namreč rizična skupina, kjer se s starostjo zvišujejo možnosti komplikacij, ki nastanejo ob fizičnih posledicah – zaradi pridruženih bolezni so poškodbe bistveno bolj evidentne, celjenje daljše, sama pridružena terapija (recimo zdravila za redčenje krvi) pa ob fizičnem nasilju lahko vodijo do kopice tudi življenjsko ogrožujočih posledic. Niso redki primeri, ko so starostniki podlegli enemu sunku ob steno … ni bila potrebna velika sila. Le preprosta anatomija. Krčenje oz. atrofija možganov, ki “uplahnejo” ob starosti in imajo znotraj lobanje večjo možnost “zanihati” kot pri mladem človeku v kombinaciji z zdravilom proti strjevanju krvi – pa je krvavitev v možgane tu. Zaradi osteoporoze je lahko že malo močnejši stik tisti, ki zlomi roko …” razloži, kako krhki so starejši.

Preventiva zlorab starejših teži k natančnemu ugotavljanju pojavnosti zlorab, hkrati s prepoznavanjem in odstranjevanjem dejavnikov tveganja. Tvegano uživanje alkohola je tako eden izmed dejavnikov tveganja za zlorabo starejših.

Ne glede na obliko – nasilje je nasilje. “In nihče si ne ga zasluži. Včasih pa žrtve, predvsem starostniki o slednjem ne zmorejo in ne znajo spregovoriti, zato je pomembno, da govorimo mi. Saj jim le tako lahko na nek način naučimo, da si nihče ne zasluži nasilnih odnosov. Še posebej ne na jesen svojega življenja,” zaključi predsednica Humanitarčka.

(Visited 543 times, 1 visits today)
Close