11:05 dop AKTUALNO

Prva pomoč pri piku čebele, ose ali sršena – in kako ukrepati ob alergijski reakciji?

Doma na terasi, na sprehodu, v hribih, ob morju, na vrtu … kjerkoli nas lahko piči čebela, osa ali sršen.

Po odgovore, kako ukrepati ob piku žuželke v primeru alergijske reakcije, smo se obrnili na Univerzitetno kliniko za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Takoj povejmo, da vsaka neprijetnost po piku žuželke ni alergija. Strup žuželk vsebuje biogene amine in beljakovine, zato je pik vedno boleč. Na mestu pika lahko nastane manjša vnetna reakcija, koža pordeči in oteče.

»O alergiji govorimo samo, ko pri senzibilizirani osebi pride do simptomov, ki so posledica vezave strupa na specifična protitelesa. Pri piku večjega števila žuželk (več sto žuželk) se lahko v telo vnese takšna količina strupa, da pride do zastrupitve,« pojasnijo na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

Kako ravnati po piku žuželke?

Če bolnik še ni doživel preobčutljivostne reakcije, lahko na mesto pika da hladne obkladke ali zaužije tableto antihistaminika, svetujejo na Kliniki Golnik. Pomembno pa je, da po piku čebele odstrani želo, ker s tem zmanjša količino vnesenega strupa.

Na drugi strani pa bolnikom, ki so kdaj že doživeli preobčutljivostno reakcijo, svetujejo: »Ob ponovnem piku morajo zaužiti vse tablete iz seta za samopomoč (2 tableti antihistaminika in 2 tableti glukokortikoida). Osebe, ki so kdaj imele težjo alergijsko reakcijo, so opremljene z adrenalinom v samoinjektorju.«

Kdaj nujno k zdravniku?

Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik, jasno poudarjajo, da mora bolnik nujno k zdravniku: »Če se po piku žuželke (ne glede na to, ali je zaužil tablete seta za samopomoč ali ne) razvijajo simptomi hujše alergijske reakcije, kot je stiskanje v grlu, ki ga spremlja spremenjen glas ali oteženo požiranje, stiskanje v prsih, oteženo dihanje, glasno piskajoče dihanje, slabost, bruhanje, driska, krčevite bolečine v trebuhu ali občutek splošne nemoči, je treba takoj poklicati številko 112. Na reševalce je treba počakati v ležečem položaju. Ni primerno, da oseba, ki doživlja alergijsko reakcijo, sama upravlja motorno vozilo.«

Alergije povzročajo strupi kožekrilcev

V našem okolju povzročajo alergijo strupi kožekrilcev, med katere uvrščamo čebele, čmrlje, ose in sršene. Čebele in čmrlji imajo podoben strup, med sabo podobna sta tudi strupa ose in sršena. Čebele pičijo med čebelarjenjem ali v bližini čebelnjaka (do 1500 m) in praviloma pustijo želo v koži na mestu pika. Piki os in sršenov so pogostejši poleti in jeseni, piki čebel so možni skozi vse leto, celo v toplejših zimskih dneh.

Alergijski pojavi po piku žuželke so lahko lokalni ali sistemski

Na Kliniki Golnik povedo, da pri lokalni preobčutljivostni reakciji nastane na mestu pika večja srbeča oteklina, ki lahko vztraja tudi več dni. Koža na prizadetem predelu je običajno pordela.

Medtem ko sistemske preobčutljivostne reakcije razdelimo v lahke in težke. »Za lahko sistemsko preobčutljivostno reakcijo je značilna prizadetost kože in podkožja. Pojavi se srbenje, rdečina, koprivnica in oteklina na od pika oddaljenem mestu (npr. na ustnici, veki, ušesu),« pojasnijo strokovnjaki.

Pri težki sistemski preobčutljivostni reakciji so prizadeta dihala in obtočila. »Bolnik čuti oteženo dihanje, v prsih mu lahko piska, ima pospešen srčni utrip, postane omotičen, lahko izgubi zavest ali celo doživi anafilaktični šok. Težke sistemske preobčutljivostne reakcije so smrtno nevarne. Alergijski pojavi se praviloma razvijejo zelo hitro po piku, v nekaj minutah do ene ure,« še pojasnijo.

Ukrepi za zmanjšanje tveganja za pik žuželke

  • Bolniki, ki so preobčutljivi za strup žuželke, se morajo izogibati okoliščinam, v katerih je velika možnost ponovnega pika: nabiranje cvetočega cvetja, pobiranje odpadlega sadja, hoja po travi brez ustrezne obutve, športne aktivnosti na prostem brez ustreznih oblačil, uživanje hrane in sladkih pijač na prostem, vožnja s kolesom ali motorjem brez uporabe rokavic in čelade.
  • Pri delu na vrtu je treba obleči srajco z dolgimi rokavi, dolge hlače, kapo in rokavice.
  • Odsvetujejo uporabo parfumov in dišečih krem za sončenje ter oblačila pisanih barv.
  • Ob približevanju žuželke se morajo bolniki izogibati nenadnih kretenj, ob napadu večjega števila žuželk naj si skušajo pokriti glavo z rokami ali kosom oblačila.
  • Preobčutljivi za strup žuželke morajo vedno nositi s seboj set za samopomoč.    

PREBERITE TUDI:

Prva pomoč na počitnicah: Kaj storiti ob bližnjem srečanju z morskim ježkom in meduzo?

Prva pomoč ob ugrizu kače: Ne pozabite je identificirati!

(Visited 660 times, 1 visits today)
Close