8:35 dop AKTUALNO

Prva pomoč na počitnicah: Kaj storiti ob bližnjem srečanju z morskim ježkom in meduzo?

Poletne počitnice mnogi preživijo na oddihu ob morju, kjer pa lahko sproščeno in brezskrbno uživanje preprečijo morski ježki in meduze.

Pa vemo, kako postopati, če stopimo na morskega ježka ali nas opeče meduza?

Po nasvete za prvo pomoč v obeh primerih smo se obrnili na Nacionalni inštitut za javno zdravje.

Iglice morskega ježka takoj odstranimo!

Vbod z iglicami morskega ježka je neprijeten, vendar nenevaren. V iglicah nekaterih vrst morskih ježkov v Indijskem oceanu so tudi strupi, a ti le redko ogrozijo človeka. Zdravljenje vboda z iglicami morskega ježka naj se začne z odstranitvijo vseh iglic.

»Kis raztopi večino površinskih bodic; lahko zadošča že večkrat na dan namakanje rane v kisu ali uporaba mokrega kisovega obkladka. Pri odstranjevanju ostankov bodic si lahko pomagamo s pinceto, lahko tudi z britvico. Vroče namakanje pa lahko pomaga pri lajšanju bolečin,« svetujejo na NIJZ.

Mesto ožiga spirajmo vedno s slano vodo!

Meduze v Jadranskem morju za človeka niso smrtno nevarne, razen če je posameznik nanje alergičen in potrebuje ob ožigu takojšnjo zdravniško pomoč. Meduze imajo toksine, ki na človeško telo učinkujejo zelo različno. Med najpogostejšimi neprijetnostmi se pojavlja ožig kože, ki je lahko zelo srbeč in predvsem boleč.

»Pomembno je, da mesto ožiga nikakor ne spiramo s sladko, temveč zgolj z morsko vodo, saj le tako zmanjšamo pekoč občutek. S kože je treba ožigalke odstraniti (z rokavico ali drugim predmetom), nato pa mesto ožiga izpirati z mešanico vode in kisa,« svetujejo na NIJZ. Dodajo še, da bolečina mine po nekaj urah, srbečica pa po nekaj dneh.

(Visited 521 times, 1 visits today)
Close